Flytta timmerhus del 1

Det finns många planer för framtiden på Östängs gård och vi har insett att vi, oavsett exakt vilka planer som går i lås, kommer behöva fler byggnader. Det dröms bland annat om nytt snickeri, virkestork, gårdskontor, fler boenden och gäststugor. Vi har kollat runt ett bra tag efter timmerstommar på begagnatmarkanden. Många av husen som läggs upp i facebook-grupper, på aktionssidor eller på blocket är fullt inredda, många är ganska dyra och de flesta är väldigt långt bort. Nu i vintras hittade vi äntligen en timmerstomme som vi ville köpa. Vi har inte gjort detta förut, så denna serie av blogginlägg är endast en dokumentation av vår process. Förhoppningsvis kan det vara till hjälp för andra som får för sig att ta sig an ett liknande projekt!


Vi ville ha ett ganska litet hus i friskt liggtimmer, med lertegeltak och tegelsten till ny murstock. Huset vi ska plocka ner ligger endast 40 min från Mariestad där vi, Tilda och Ida, bor.

Huset är ett nio gånger fem meter stort enkelhus med delvis inredd vind. Det restes på platsen där det står idag 1897. Det har nu stått tomt i tio år och under den tiden har det regnat in genom ett stort hål i taket. De vi köper huset av tänkte först renovera stommen själva och har därför rivit ut allt invändigt, det ska tydligen ha varit i väldigt dåligt skick. Kvar stod timmerstommen med lertegeltak och takspån och de bestämde sig för att bygga nytt istället. Huset är i fint skick, förutom att vi hittade lite rötsvamp, men mer om det i ett annat blogginlägg.

Vi har nu möjlighet att utanför våra heltidsstudier genomföra projektet att plocka ned och frakta detta hus till Östäng. Vi åker till huset på helgerna och gör så mycket vi hinner. Under veckorna har vi tid att reflektera och planera. Lärarna och klasskamraterna på min utbildning (GUs bygghantverksprogram) är också väldigt hjälpsamma och bra att bolla ideér med.

Vi har tagit mycket hjälp och råd från Magnus Jakobsson på Trampverkstan och Maria Grönberg som är timmerman och som själv läst min utbildning för flera år sedan. Vi har också läst mycket i biblioteket på skolan i Mariestad. Främst har vi läst Flyttning av gamla hus av Göran Gudmundsson som är utgiven av Gysinge centrum för byggnadsvård. Den täcker de flesta delarna av arbetet vi har framför oss.

Ju mer vi lär oss om gamla timmerhus desto större känns projektet. Med tanke på att vi kommer behöva skriva en bygglovsansökan, bestämma vilken typ av grund huset ska stå på, ersätta dåliga stockar och att vi dessutom planerar att tillverka egna golvbrädor och panel medan huset ligger nedplockat, är det mycket att tänka på inledningsvis. Det finns många mått att ta och många ritningar att göra. Vi har haft god användning av såväl lasermått som skalstock. Mer om hur vi har gjort med uppmätning och uppmärkning kommer i ett annat inlägg. Vi ska försöka skriva så utförligt vi kan om alla delar i arbetet, allt från hur vi plockar ner timmerstockarna till vilka gamla tapeter vi har hittat!

Projektet känns väldigt spännande! Det kommer garanterat bli väldigt lärorikt. Det är också en möjlighet för oss att känna oss mer delaktiga i vår framtid på gården under tiden vi fortfarande bor och pluggar i Mariestad.

/Tilda och Ida

4 kommentarer

  1. Rebecka Bladsjö

    Jisses, vilket spännande projekt! Jag ser fram emot att läsa mer om hur det går för er med husflytten.

  2. Lena

    Vilket fantastisk projekt ni har framför er men ni är ju unga och vetgiriga. Ser fram emot att så småningom få se huset uppfört p Östängs gårds marker.

    • Tilda Dahl

      Tack! Det ser vi också fram emot! Roligt att ha ett långt projekt.

  3. Ylva Lundin

    Ja, visst är det. För mig är det en gammal dröm om att få göra just detta. Nu är det inte jag utan dottern och hennes sambo som ska göra det men vi får ju automatiskt vara med på ett litet hörn.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

© 2026 Östängs gård

Tema av Anders NorenUpp ↑