Nu har vi skrivit en artikel i vår favorittidning Åter igen.
Det är vår sjätte artikel och vi uppskattar samarbetet med Petter och de andra som gör tidningen. Förutom vår artikel kan du i tidningen läsa om ätbara ogräs, fröodling, kompostering och mycket annat.

När vi har skrivit en artikel får vi också möjlighet att dela en pdf med just den artikeln så alla som vill kan läsa. Vi rekommenderar dock att alla som är det mista intresserade av saker vi skriver om att prenumerera på tidningen. Den kommer ut med fyra nummer per år och kostar 50 kronor per nummer.

Ofta när man prenumererar på saker så har man bindningstider och abonnemang men med tidningen Åter betalar du in en summa du bestämmer själv och sedan kommer tidningen så länge du har pengar i din pott. När den börjar ta slut får du ett meddelande om det. På så sätt så binder du inte upp dig att vara prenumerant en viss tid utan du kan sluta betala in när som helst.

Tidningen finns också att läsa digitalt men vi gillar verkligen papperstidningen som man kan bläddra i. Och spara. Inga artiklar i Åter blir någonsin inaktuella!

Den här gången har vi alltså skrivit om konceptet med en pengafri pub. I tider av oro och osäkerhet blir det än viktigare med nätverk, goda vänner och grannar och vi tycker att konceptet med den pengafria puben är klockren. Läs mer i artikeln.