Idag hade vi mustvagnsträff och Guillaume kom förbi. Vi planerade inköp för att få mustvagnen att fungera. Huvuduppgiften för dagen var dock att kapa två garderober som vi hade stående på gården så att de gick in på höjden.
Vi behöver en del förvaring i vagnen men den är för låg för höga garderober. Vi sågade helt enkelt av dem och ska göra ett nytt överstycke av en skiva som håller ihop dem.
Mellan garderoberna blir det ett tomt utrymme för backar och annan utrustning.
Alla maskiner har kommit men det är en hel del saker som måste kompletteras för att det ska fungera tillsammans. Gasolflaska, slangar, mellanlagringskärl, skorstensförlängning och lite annat smått och gott.
Det känns som om det kommer att bli riktigt bra. För att vi ska få det att fungera till säsongen så börjar det bli lite bråttom eftersom vi måste provmusta några gånger innan vi kör skarpt läge. Pastöriseringsmaskinen ska vi provköra med vanligt vatten så fort vi fått hit gasolflaskan men kross och press får vänta tills allt är i ordning.
Om oss
Vi, Jonas, Ylva driver sedan 2014 ett småskaligt diversifierat jordbruk med fokus på grönsaksodling, must och honung. På gården finns får, hönor, bin, ankor och katter.
Gårdsbutiken är alltid öppen med ett varierande utbud av grönsaker beroende på säsong. Från och med 24 maj till och med oktober är gårdsbutiken bemannad onsdagar mellan 15:00 och 18:00.
Praktikanter: Vi tar emot praktikanter inom grönsaksodling och agro forestry. Skicka en intresseanmälan till info@ostangsgard.se.
Instagram: ostangs_gard

Nu till helgen hittar ni oss på Vårmarknaden på @naasfabriker i Tollered. Vi kommer att ha med oss äppelmust, plantor, fårskinn men också en hel del nyskördade grönsaker som pak choi, mizuna, rädisor, sallat, persilja och spenat.
Välkomna dit!
1 dag sedan



I helgen var vi på årets första marknad. @vikarydskottbod ordnade en påskmarknad på skärtorsdagen och det var kanonfint väder, gott om besökare och trevliga kollegor på marknaden. Så här års har vi inte jättemycket grönsaker till försäljning men pak choi, mizuna, rädisor, spenat och kryddgrönt hade vi ändå kunnat skörda. Dessutom hade vi med oss plantor och äppelmust från tre olika mustningar i oktober som besökarna kunde provsmaka och känna skillnaden på. Varje mustningsdatum får sin speciella karaktär och skillnaden kan vara större än vad man tror. Nästa helg kommer vi att besöka vårmarknaden på @naasfabriker och då kommer vi förhoppningsvis att kunna utöka utbudet av grönsaker ytterligare. Plantor och must kommer vi också ha med oss.
3 dagar sedan


Vår svarta höna har dolt något för oss men hon har ofta försvunnit ner under wwoof-huset. Fyra små blev det denna vår. En ser ut som en renrasig bielenfelder men mamman är islandshöna så frågan är om hon knyckt ett ägg eller om någon annan varit för lat för att ruva själv.
5 dagar sedan

Våra löpankor jobbar hela dagarna för att hålla gården fri från sniglar. Vi märker skillnad men tror resultatet blir än bättre med fler i arbetslaget!
5 dagar sedan

Bredgrepandet fortsätter! #bredgrep från @knalten
2 veckor sedan

Våra bin har vaknat och vi är glada att vi har flera sälgar på gården där de hittar pollen och nektar tidigt på våren. De behöver mycket pollen så här års eftersom larverna behöver mycket protein för att växa! 🐝 #biodling
3 veckor sedan

Det är gott om mask i vår komposterade fårbädd. Här jobbar mikrolivet med nedbrytningen tillsammans med maskarna.
Denna vecka lägger vi gödsel på alla 18 kålbäddar. Kål och vitlök är de som får gödsel inför sådd/plantering. Övriga bäddar får klara sig utan men får också tilläggsgödsel i form av vallörtsextrakt ifall bladen ser bleka ut. Tack vare att vi gödslar så sparsamt har vi gått ner från fosforklass fem till fosforklass fyra och det känns bra. Helst vill vi ner till klass tre för att kunna gödsla lite mer.
#marketgardening #odla #lokalproducerat
3 veckor sedan

En av våra tackor har lite problem med mjölken då en spene är blockerad. Då får vi hjälpa till och stödmata hennes lamm så de växer på bra!
3 veckor sedan

Varje vår bredgrepar vi alla 86 bäddarna. Det tar ett tag men ganska snart kan man träna upp sig så man får upp tempot. Vi gräver aldrig i vår odling utan använder oss av bredgrepen för att luckra och få ner syre i jorden.
#marketgarden #odla #lokalproducerat
3 veckor sedan
Lämna ett svar